Cuma, Aralık 3, 2021
Pratik Bilgiler

Pratik bilgiler’de bugün: Lavabo Giderimiz Tıkandı Nasıl açabiliriz?

Pratik bilgiler’de bugün: Lavabo Giderimiz Tıkandı Nasıl açabiliz?

Tıkanmış lavabo nasıl açılır?

Tıkalı Lavabo Gider Nasıl Açılır? Evde başımıza gelebilecek sıkıntıların en büyüklerinden birisi de tıkanmış mutfak lavabosudur.  Eğer tıkalı mutfak lavabosu nasıl açılır bilmiyorsak mutfağımızı ve evimizi her an su basma ihtimali vardır.

Mutfak lavabosu neden tıkanır?

Tıkalı lavabo ya da gideri açmak için öncelikle tıkanıklığın neden kaynaklığını iyi tespit etmek gerekir. Mutfak lavabosu tıkanıkları iki türlüdür. İlki yağlanmadan kaynaklanan, diğeri de çay, pirinç, makarna gibi yemek artıklarından kaynaklanan tıkanıklardır. Her iki problemi de çeşitli kimyasallar ile çözmek mümkündür ancak tıkanıklık çok ileri düzeydeyse kimyasal madde ile çözüm üretmemiz mümkün olmaz.

Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri

Pompa Yöntemi

Lavabo tıkanıklarında ilk yapılması gereken işlem bir pompa ile lavaboyu ya da gideri pompalamaktır. Pompa ile lavabo deliği tamamen kapatılır ve pompa güçlü bir şekilde aşağı yukarı bastırıp çekilerek pompalama yapılır. Pompalama işlemini birkaç kez yaptıktan sonra tıkanıklığın geçip geçmediğini kontrol edin. Tıkanıklık pompalama ile geçmiyorsa aşağıdaki kimyasal yöntemlerden birini kullanmanız gerekir.

Karbonat ve Sirke Yöntemi

Lavabo deliğinin üzerine, deliği tamamen kapatacak şekilde 1 su bardağı karbonat dökün. Karbonatın üzerine 1 su bardağı sirke döküp karışımın giderden akmasını bekleyin. Sonrasında lavabo deliğini tıpa ile kapatın ve bu şekilde yarım saat kadar bekleyin. Süre sonunda tıpayı çıkarın ve lavaboya 1-1,5 litre kaynar suyu yavaş yavaş döküp, lavaboyu bir pompa ile pompalayın.

Karbonat ve Tuz Yöntemi

1 su bardağı karbonatı ve yarım su bardağı yemeklik tuzu bir kasede karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı mutfak lavabosuna dökün. Hiçbir işlem yapmadan en az 1 saat bu şekilde bekletin. Daha sonra lavaboya 1-1,5 litre kaynar suyu yavaş yavaş döküp lavaboyu bir pompa ile pompalayın.

Pratik bilgiler’de bugün: Lavabo Giderimiz Tıkandı Nasıl açabiliz?
Chef
eniyiyemektarifleri.net